Na czym polega zarządzanie zapasami?
Zarządzanie zapasami jest bardzo ważne, jeśli nie chce się zmarnować produktów – zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze. Mają one datę ważności, a ponadto muszą być przechowywane w odpowiedni sposób.
Kwestie właściwego przechowywania zapasów, zamawiania tylko tyle, ile potrzeba, a także dokładnej kontroli nad ilością zapasów, żeby niczego nie zabrakło – to wszystko jest bardzo istotne i podlega pod zarządzanie zapasami, którym zajmuje się specjalnie do tego oddelegowana osoba. Jakie są metody takiego zarządzania i na czym podobne działanie w ogóle polega?
Zbieranie informacji o zapasach
Trzeba wiedzieć co jak długo może leżeć, jak to należycie przechowywać, a także jakie jest zapotrzebowanie na ten produkt. Konieczne są wyliczenia, żeby przypadkiem nie zabrakło ważnych rzeczy w sklepie czy przedsiębiorstwie, ale również by nie było zbyt dużej nadwyżki, która się zmarnuje. Trzeba oszacować wielkość zamówienia – dodając do zapotrzebowania lekki zapas. Warto też z góry zastanowić się kiedy uzupełniać zapasy. To optymalizacja zapasów, możliwa przez usprawnienie procesów zarządzania nimi.
Sposoby zarządzania zapasami
Metody zarządzania zapasami są różne – warto je dopasować do potrzeb i wymagań konkretnej firmy czy placówki. Popularna jest metoda ABC, metoda XYZ, MRP (Materials Requirements Planning), DRB (Distribution Requirements Planning), Just in Time oraz model optymalnej wielkości zamówienia. Zarządzanie zapasami nie jest wcale łatwe, dlatego warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiednią metodę do sytuacji. Strategie są ważne w każdej branży – dlatego ważne jest też zarządzanie zapasami w logistyce, zajmując się nimi już na poziomie transportu.