Jaki węgiel kupić na zimę?

Jaki węgiel kupić na zimę?

Większość właścicieli domów jednorodzinnych wybrała mniej lub bardziej nowoczesne kotły na węgiel. Węgiel kamienny to od lat najbardziej popularny opał w naszym kraju. Czym się kierować na zakupach?

Jaka powinna być jakość węgla?

Oczywiście powinna być ona możliwie, jak najwyższa. Za węgiel kamienny wysokiej jakości może zostać uznany taki, który jest między innymi czysty. O czystym węglu mówi się, gdy nie zawiera on kamieni. Dobrej jakości węgiel kamienny jest także wysoko kaloryczny; takiego węgla trzeba spalić mniej, aby w domu nawet w bardzo silne mrozy panowało przyjemne ciepło. Niska zawartość siarki i popiołów to kolejne cechy, którymi powinien wyróżniać się wysokiej jakości węgiel kamienny. Taki węgiel jest bardziej przyjazny dla środowiska; gdyby wszyscy właściciele kotłów na węgiel spalaliby w nich taki właśnie węgiel, problem smogu zimą stałby się zdecydowanie mniejszy.

Polski węgiel czy importowany?

Oba rozwiązania mają zwolenników i przeciwników. Zdaniem wielu osób węgiel z zagranicznych kopalń jest złej jakości. Okazuje się jednak, że nie każdy. W dobrych składach z opałem, które sprzedają węgiel z importu sprzedawany jest wysokiej jakości węgiel wydobywany w renomowanych kopalniach; takiej wysokiej jakości węgiel pochodzi na przykład z położonego w Rosji Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego. Węgiel ten jest równie kaloryczny jak wydobywany w polskich kopalniach.

Wybierając węgiel należy się kierować głównie jego kalorycznością. Sortyment węgla zaś należy dobierać do typu pieca, w którym będzie spalany.