Mroczny rycerz i jego moralność

Mroczny rycerz i jego moralność

Obrońca Gotham City znany nie tylko z ekranizacji, ale i komiksów, książek, gier oraz bajek sprawił, że Batman gadżety chcą posiadać zarówno dorośli, jak i dzieci. Bruce Wayne – bo o nim tu mowa, jako postać skradł sympatię tysięcy osób, które dostrzegły w nim coś więcej, niż w niejednym bohaterze.

Nie posiada on żadnych nadprzyrodzonych zdolności, a wszystko zawdzięcza wytrenowanej sprawności fizycznej oraz intelektowi. Kierujący się moralnym kodeksem wewnętrznym Batman na stałe zagościł już w popkulturze, jednak czy zawsze taki był? 

Historia kultowej postaci 

Zanim Batman gadżety zaczęły być rozchwytywane przez fanów, nad Bruce Wayne trzeba było trochę popracować. Czytelnicy komiksu Detective Comics pierwszy raz spotkali się z nim w 1939 roku. Nad jego stylem, charakterem i historią pracowało dwóch ludzi: Bob Kane oraz Bill Finger. W czasie tworzenia wzorowali się oni na znanych sobie charakterach, dlatego też można powiedzieć, że Batman w pewnym stopniu tworzy zlepek: 

  • Zorro, 
  • Shadow,
  • Drakuli, 
  • Sherlocka Holmesa. 

Ta oryginalna mieszanka sprawiła, że zamaskowany człowiek nietoperz nie tylko odznacza się błyskotliwym intelektem, ale i tajemniczością. Kojarzony z nim kolor czarno-żółty posiadają prawie wszystkie Batman gadżety

Kultowe gadżety z Batmanem

Można powiedzieć, że Bruce Wayne na własne Batman gadżety zasłużył dzięki swojej moralności. Jest nie tylko wysokiej klasy obrońcą ludzkich istnień, ale i człowiekiem o wysokiej moralności, który nie zabija zbirów, ale oddaje ich w ręce policji. Nie zawsze jednak tak było.

Swoim kodeksem wewnętrznym mroczny rycerz zaczął posługiwać się dopiero po 1940 roku. Taka była decyzja redaktora komiksów Whitney‘a Ellsworth. To być może dzięki niemu gadżety z Batmanem cieszą się teraz tak dużą popularnością