Podmioty rozpoczynające działalność – o kogo chodzi?

Podmioty rozpoczynające działalność – o kogo chodzi?

Obejmująca ceny transferowe dokumentacja, określona przez polskie ustawodawstwo, sporządzana musi być nie tylko przez różnego typu podmioty, które pochwalić się mogą już pewnym stażem działalności na rynku. Wymóg ten odnosi się również do wszystkich rozpoczynających działalność gospodarczą. Doradztwo podatkowe, przy wciąż zmieniających się przepisach, jest w stanie ułatwić prosperowanie jednej, jak i drugiej stronie. O jakich jednak jednostkach jest mowa?

Cena transferowa – kto sporządza dokumentację?

Nie da się ukryć, że ceny transferowe Bemite – a zwłaszcza przedstawienie związanych z nimi kwestii pod postacią dokumentacji, nie należy do najprostszych czynności. Dlatego też obowiązek ten przejmuje często doradztwo podatkowe. Sporządzać muszą je wszystkie podmioty, które między sobą (jednostkami powiązanymi) prowadzą różnego typu transakcje. Jednostki te mają między sobą zależności:

  • organizacyjne,
  • kapitałowe,
  • obie jednocześnie.

Jak to jest z transakcją jednorodną?

Gdy dana działalność dobrze prosperuje, nie jest trudno przekroczyć określone przez ustawodawcę polskiego progi. Ceny transferowe – wszelkie dokumenty z nimi związane, którymi zająć się może doradztwo prawne, należy sporządzić w momencie, gdy transakcje jednorodne (nie licząc podatku VAT) wykraczają za kwotę:

  • 2 000 000 zł – kiedy transakcje obejmują sektor typowo usługowy itd.,
  • 10 000 000 zł – w momencie, gdy transakcje dotyczą towarów i finansów.

Spisanie i uzupełnienie dokumentacji, gdzie przedstawione są ceny transferowe, nie ominie zarówno tych, którzy funkcjonują już od jakiegoś czasu na rynku, jak i podmiotów dopiero rozpoczynających swoją działalność.