Na co zwrócić uwagę kupując węgiel?

Na co zwrócić uwagę kupując węgiel?

Węgiel kamienny to wciąż najbardziej popularny rodzaj opału. Większość osób, które ogrzewa swoje domy kotłami na węgiel kamienny gromadzi zapasy węgla latem, gdy jest on tańszy. Węgiel kamienny kostka to jeden z rodzajów węgla dostępnego w większości składów opałowych. Mimo stosunkowo wysokiej ceny kupowany jest bardzo chętnie.

Cechy, które sprawiają, że warto go kupić

Węgiel kamienny kostka wyróżnia się bardzo wysoką jakością. Oznacza to, iż węgiel kamienny kostka jest bardzo kaloryczny; a im wyższa kaloryczność węgla, tym mniej trzeba go spalić, aby domownikom było ciepło. Węgiel kamienny w kostce pochodzący z dobrych kopalń wyróżnia się także małą zawartością siarki i niską zawartością popiołu. Taki węgiel mniej zanieczyszcza środowisko. Kupując węgiel kamienny w kostce bądź inny rodzaj węgla należy zwrócić również uwagę czy nie zawiera on kamienia – kamień przecież się nie spali. Kolejną kwestią, na którą także należy zwracać baczną uwagę kupując węgiel kamienny w kostce są warunki panujące w składzie opałowym: jeśli przez kilka tygodni nie padał deszcz, węgiel powinien być suchy.

Jak sprzedawany jest węgiel?

Kilkanaście lat temu można było kupić węgiel tylko luzem; dzisiaj sprzedawany jest także węgiel kamienny workowany. Węgiel kamienny workowany również powinien wyróżniać się wysoką kalorycznością. Węgiel kamienny workowany sprzedawany jest w różnym sortymencie; można w takiej formie kupić również węgiel kostkę. O węglu kamiennym szerzej piszemy w naszym wcześniejszym artykule.