Dlaczego niepłodność dotyka coraz więcej par?

Dlaczego niepłodność dotyka coraz więcej par?

Niepłodność to bardzo złożone zjawisko, na które składa się wiele czynników. Między innymi przez to na kliniki in vitro decyduje się coraz więcej par, niemogących od dłuższego czasu począć potomstwa. Światowa Organizacja zdrowia określiła ten problem chorobą cywilizacyjną. I nic w tym dziwnego.

Patrząc na dane z 2019 roku można się zaniepokoić, gdyż niepłodność na świecie utrzymuje się na poziomie 15% i wcale nie spada. Co ma na to wpływ? Dowiesz się z tego wpisu.  

Kariera, dom, oszczędności – potem potomstwo 

Dużo par często zwleka z decyzją o posiadaniu potomstwa. Młodym ludziom coraz częściej zależy na zdobyciu dobrej edukacji, zrealizowaniu się zawodowo oraz na rozwijaniu pasji. Młode małżeństwa mają również problemy z zakupem mieszkań, nie posiadają dodatkowo oszczędności, które gwarantowałyby ewentualne utrzymanie pociechy.

To wszystko składa się na odwlekanie decyzji o potomstwie, a kolejne upływające lata nie działają na korzyść płodności, o czym można dowiedzieć się chociażby w klinikach in vitro w Warszawie, Poznaniu oraz Białymstoku. 

Szybki tryb życia 

Przyczyną niepłodności może okazać się również tryb życia, który prowadzony jest przez większą część społeczeństwa. Człowiek w dzisiejszych czasach żyje w biegu, narażony jest na długotrwały stres, przez nadmiar pracy nie kontroluje diety, a zamiast się poruszać woli posiedzieć przed telewizorem.

To wszystko również może prowadzić do niepłodności oraz rozchwiania hormonalnego. Takie informacje coraz częściej słyszą pracownicy kliniki in vitro oraz specjaliści w tym zakresie. Jest na to rada? Należy niezwłocznie, w miarę możliwości, zmienić swój tryb życia

Pogarszający się stan zdrowia 

Z wciąż przybywającymi latami człowiek coraz bardziej narażony jest na różnego rodzaju dolegliwości, które często nie sprzyjają płodności.

Choroby mogą pojawić się zawsze, a ujawniają się one zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie. Istnieje również spore ryzyko zdarzeń losowych, takich jak wypadki, czy też operacje. Im młodszy organizmy, tym lepiej sobie z tym wszystkim radzi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób starszych. Dlatego tak ważne jest by gromadzić ową dokumentację. Między innymi klinika in vitro w Poznaniu, klinika in vitro Warszawie, czy też klinika in vitro Białymstoku prosi pacjentów o takie informacje, by móc dokonać szczegółowej diagnostyki.