Niepłodność – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Niepłodność – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Niepłodność to problem, który dotyka coraz więcej par na świecie, starających się o potomstwo. Każda klinika in vitro oraz pracujący w niej wykwalifikowany personel z roku na rok zmaga się z większą skalą problemu, który określony został przez Światową Organizację Zdrowia chorobą cywilizacyjną. Dlaczego właśnie tak się dzieje? Specjaliści podkreślają, że są to komplikacje złożone z wielu czynników i dotyczą one zarówno kobiet, mężczyzn, jak i współcześnie prowadzonego przez nich trybu życia. 

Niepłodność a bezpłodność – lepiej tego nie mylić 

Są to podobnie brzmiące określenia, które oznaczają jednak zupełnie co innego, o czym informuje każda klinika in vitro, jak i lekarz specjalista. Niepłodność dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jest to stan stwierdzany mniej więcej po roku współżycia danej pary, która pomimo niestosowania środków antykoncepcyjnych, nadal nie jest w stanie począć potomstwa.

Takimi przypadkami w Polsce zajmuje się chociażby klinika in vitro w Białymstoku, Warszawie, czy też w Poznaniu. Bezpłodność z kolei jest czymś trwałym i nieodwracalnym. To właśnie w takich przypadkach młode pary najczęściej decydują się na adopcję bądź też postanawiają skorzystać z komórek rozrodczych oferowanych przez dawców.  

Gdzie szukać kliniki in vitro? 

Młodzi ludzie często zadają sobie pytanie, w którym momencie klinika in vitro powinna być przez nich odwiedzona. To bardzo delikatna kwestia i na pewno powinna być rozważona indywidualnie i bez pośpiechu. Jeżeli taka decyzja już zapadnie, to kobiety muszą zdawać sobie sprawę z tego, że na umówioną wizytę mogą udać się na każdym etapie cyklu. Najlepiej, aby przy pierwszym spotkaniu obecna była para. To pozwoli pracownikowi kliniki zebrać szczegółowy wywiad. 

Co warto ze sobą mieć na wizycie? 

Odwiedzając klinikę in vitro w Poznaniu, in vitro w Warszawie oraz in vitro w Białymstoku należy mieć ze sobą szczegółowe dane na temat własnego zdrowia, a w tym: informacje o przebytych zabiegach, operacjach, ewentualne wypisy ze szpitala oraz, jeżeli takie są, zaświadczenia lekarskie, mogące się przysłużyć diagnostyce niepłodności.