Na czym polega praca kierownika budowy?
Kierownik budowy jest osobą, która musi być zatrudniona przez inwestora, jeśli ten ostatni nie chce łamać wytycznych prawa budowlanego. Jego zadania są złożone, menager budowy nie ogranicza się jednak do jej organizowania. Musi też dbać o to, aby budowa przebiegała prawidłowo. Odpowiada za jej zgodność z przedłożonym przez inwestora projektem, jest jednak również osobą, która prowadzi nadzór budowlany nad przestrzeganiem przepisów, w tym także tych związanych z BHP.
Cechy dobrego kierownika budowy
Jeśli realizacja inwestycji ma przebiegać prawidłowo, kierownik budowy nie powinien być osobą przypadkową. Jego poszukiwania dobrze zatem rozpocząć z wyprzedzeniem, najlepiej w tym samym momencie, w którym zdobyło się pozwolenie na budowę. Pomaga system poleceń. Jeśli inni inwestorzy są zadowoleni z kierownika budowy, jest duża szansa na to, że i nam przypadnie do gustu.
Nie można jednak zapominać, że nic tak nie podnosi pewności dokonanego wyboru, jak samodzielne sprawdzenie kandydata na kierownika. Tu szczególnie pomocne mogą okazać się informacje dotyczące posiadanego przez niego doświadczenia, choć dobrze jest poznać także styl jego pracy.
Czym się zajmie kierownik budowy?
Obowiązki kierownika budowy są zróżnicowane. To właśnie on przejmuje teren budowy od inwestora, odpowiada też za jego prawidłowe zabezpieczenie i umieszczenie stosownych informacji. Kierownik budowy jest też odpowiedzialny za przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a także zapewnienie wytyczenia obiektu przez geologa.
Już w trakcie budowy nie ogranicza się do spraw bieżących. Jednym z jego obowiązków jest przygotowywanie dokumentacji. To właśnie on odpowiada za dziennik budowy nie tylko uzupełniając go, ale również wypełniając zalecenia, jakie się w nim znajdują.